sobota, 14 czerwca 2014

Porażka - temat tabu

Witam!

Jest mnóstwo książek na temat tego jak osiągnąć sukces. O tym jak się rozwijać. Jak osiągać wysokie wyniki w biznesie, ale nikt jeszcze nie miał odwagi napisać na temat tego jak radzić sobie z porażką?

Nie próbowano nawet pomyśleć o takiej książce, która w sposób naukowy jak i świecki podejmuje temat tego jak człowiek przeżywa porażki. Nie zastanawiano się także nad tym, jak wielkie spustoszenie w nieprzygotowanym na ciosy człowieka wywołuje porażka.

A tymczasem ludzie przeżywają każdą porażkę w sposób niezwykle emocjonalny. Czują się winni. Nie są w stanie przejść przez proces przyjęcia krytyki tak, by nie doszło do nadszarpnięcia jego poczucia własnej wartości.

Porażka jest coraz częściej okupiona depresją, załamaniem a także tym, że ludzie targają się na swoje życie.

Wszelkie szkolenia rozwojowe prześlizgują się przez ten temat. Emocje związane z porażką są najczęściej ujmowane w temat asertywności. Jednak tam to zjawisko omawiane jest pobieżnie. Opisuje się tylko to, jak przyjmować krytykę oraz jak się do niej ustosunkować. Natomiast to, jak się uporać z nią emocjonalnie, tego to już nikt z trenerów asertywności nie przedstawia. 

Mnie osobiście przeraża dysproporcja między tym co się mówi o popełnianiu błędów i porażce, a tym jak w rzeczywistości wygląda jej przyjmowanie.  Jak wygląda reakcja na przykład rodzica, coacha, trenera, szefa w sytuacji kiedy zdarza się Tobie czy Mnie popełnienie błędu.

Co się głosi na temat porażki?

Oto przykłady:


 Wszystko pięknie ładnie. Super, że tak głoszą poradniki. Ale jak to się ma do rzeczywistości. Kiedy zdarza Ci się potknąć, to reszta świata zapomina, że to lekcja, którą człowiek musi odrobić, by stać się silniejszym.

Dlaczego tak łatwo wkurzamy się na tych, którzy popełnią błąd. W końcu często to od tych osób uczymy się czego nie robić.

Dlaczego zdarza nam się kogoś odsunąć tylko dlatego, że jego czyny nie niosą oczekiwanych przez nas rezultatów.

Dlaczego?

W sytuacjach, kiedy to innym zdarza się błąd łatwiej nam głosić slogany z powyższych zdjęć, kiedy jednak błąd/porażka dotkną nas osobiście, to...

To wtedy nie potrafimy sobie przypomnieć złotych myśli na temat rozwojowej wartości popełnianych błędów i zdarzających się nam porażek.

Często mam ochotę by zacząć akcję  ogólnopolską na temat doceniania tego, że się mylimy. Wierzę, że ten przykład, przykład radzenia sobie z porażkami i błędami jest dużo bardziej wiarygodny.

Niż to, jak głosi się nam o tym, że ktoś osiągnął sukces.

Wierzę w siłę porażki.
Wierzę w to, że człowiek w trakcie popełniania błędu jest dużo bardziej autentyczny, niż wtedy kiedy podaje siebie za przykład w świetle swoich sukcesów.

Wierzę w zdanie, że: "Za każdym sukcesem kryje się całe pasmo porażek!"
i stawiam sobie to zdanie za cel swojego życia.

Jaki cel? Taki, że prawdę o człowieku mówi to, jak sobie poradził w momencie popełnienia błędu. Jak sobie poradził z poczuciem własnej winy i jakich lekcji sam sobie udzielił po zdarzeniu, które wywołało w nim uczucie porażki?

Bądźmy ludźmi! I cieszmy się ze swoich porażek! Bo tylko one świadczą o naszej sile!
Sylwia Paradowska

Pozdrawiam :)


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz